English language


DIVADELNÍ SPOLEK DINO

Pořady pro mateřské školy a I. stupeň škol základních:

odrážka 1. MUZIKANTSKÁ CESTA KOLEM SVĚTA aneb KDE NA CO HRAJÍ
Malý Míša se pomocí starého globusu vydává na cestu kolem světa, aby poznal, kde hrají na jaké hudební nástroje. Navštíví Divoký Západ, indiány, černochy, Mexičany, Havajanky, Číňany, Indy... A svou cestu zakončí opět doma, v Čechách. Během cesty děti poznají mnoho zajímavých a pro nás exotických hudebních nástrojů, leckteré z nich si mohou dokonce vyzkoušet a společně si i zahrají !!! Účinkuje M. B. Karpíšek.


odrážka 2. POVÍDÁNÍ O HOUSLIČKÁCH
Malý Tomík se s pomocí kouzelníka Kalafuny vydává na cestu do hlubin času, aby se dozvěděl ledacos zajímavého o králi hudebních nástrojů - o HOUSLÍCH !!! Při zábavné soutěži se děti dozví mnohé z historie houslí, na vlastní oči a uši uvidí a uslyší jejich různé středověké a exotické předchůdce, dostanou se až k nevídanému elektrofonickému japonskému nástroji... Nechybí ani společné muzicírování !!! Účinkuje M. B. Karpíšek.


odrážka 3. K JEŽÍŠKOVI DO BETLÉMA PůJDEME
Povídání o staročeských vánočních zvycích i společné zpívání nejznámějších koled s Jitkou Kubištovou a M. B. Karpíškem v dobových kostýmech a se zajímavými historickými hudebními nástroji. Na závěr pořadu si děti dokonce veselou chodskou koledu s fanfrnochem vyzkoušejí na vlastní kůži !!! Účinkuje Jitka Kubišová a M. B. Karpíšek.


odrážka 4. VESELÉ VELIKONOCE VINŠUJEME
Víte, proč se říká Škaredá středa či Kýchavná neděle? Proč je vajíčko symbolem velikonoc? A co je to družbanec? Odpovědi na tyto i mnohé další otázky vám poskytne zbrusu nový pořad, kterým projdeme od masopustu až do Velikonoc, které stále zůstávají nespravedlivě ve stínu svátků vánočních. Povídání o pohanských i křesťanských tradicích, méně známých zvycích a obyčejích a hlavně - hodně veselé jarní muziky !!! Účinkuje Jitka Kubišová a M. B. Karpíšek !!! V upravené verzi možno i pro 2. stupeň !!!


odrážka 5. MANDOLÍNA NENÍ LÍNÁ
Pořad podobného typu jako o houslích, ovšem jeho hlavní hvězdou je libozvučný nástroj, který dnes opět zažívá svoji renesanci - MANDOLÍNA !!! Uvidíte různé druhy mandolín od staré neapolské přes americkou-bluegrassovou až po moderní elektrofonický nástroj, zazní ukázky od renesance až po rock´n´roll. Účinkuje M. B. Karpíšek.


odrážka 6. HRÁLY DUDY U POBUDY
DUDY, gajdy, pukl, kozlík... Magický nástroj, který svým nezaměnitelným, fascinujícím zvukem provází lidstvo už několik tisíciletí. Poutavé povídání, v němž nechybí ani společné zpívání známých písniček ani oblíbená soutěž !!! Spolu s M. B. Karpíškem účinkuje coby dudáček jeho syn Michal /v alternaci s Jaromírem Konrádym/.


odrážka 7. POHÁDKA O ZAKLETÝCH HOUSLIČKÁCH
Zbrusu nová pohádka o kouzelných houslích, hodném dědovi Pohodovi, malém Vašíkovi, moudrých zvířátkách i mluvících stromech... Zkrátka a dobře: tuhle pohádku jste určitě ještě neslyšeli !!! Účinkuje Milan B. Karpíšek.


odrážka 8. PÍSNĚ HRADů I PODHRADÍ
Niněra, fidula, psalterium, trumšajt a další středověké nástroje ožijí před vašima očima v rukách dvou potulných muzikantů, přicházejících s písněmi z dávných časů, které i dnes zní překvapivě svěže. Jako zázrakem se přenesete do hodovní síně, do kaple i do krčmy „U sedmi loupežníků“... Stanete se svědky rytířského souboje i příchodu Jejího Veličenstva !!! Okusíte život na gotickém hradě i v jeho podhradí - přímo v praxi !!! Účinkuje Jitka Kubišová a M. B. Karpíšek.


odrážka 9. ONE, TWO, THREE – SING WITH ME !!!
Old McDonald, Bingo, Happy Birthday... a další jednoduché písničky a popěvky v angličtině, které si všechny děti s chutí zazpívají a zatleskají si – a přitom si rozšíří své „anglické“ vědomosti. Hodně dobré pohody a prima muziky s Milanem B. Karpíškem.


odrážka 10. POHÁDKA O RADOUŠOVI
Hrdinou pohádkového příběhu je bájný Radouš, jehož Osud obdařil oslíma ušima, kančími tesáky a kozlí bradou... Jak to s ním dopadlo ??? To vám v dobových kostýmech a s historickými hudebními nástroji poví Jitka a Přemysl Kubištovi a M. B. Karpíšek.


odrážka 11. HALLOWEEN – SAMHAIN – DUŠIČKY

O původu a podstatě těchto svátků, o zvycích, písních i hrách – děti si v praxi vyzkouší skutečné „halloweenské“ zábavy svých anglických a amerických kamarádů, zazpívají si jejich písničky, „zařádí“ si a zasoutěží !!! V upravené verzi možno i pro 2. stupeň !!!

odrážka 12. JÁ, PÍŠŤALKA
Basová, tenorová, altová, sopránová, sopraninová i diskantová zobcová flétna, flétna indiánská, aztécká i indická, peruánská zampoňa, příčná flétna a pikola – to vše rukou flétnistky Petry Brabcové s hudebním doprovodem M. B. Karpíška. Děti nahlédnou do historie dechových nástrojů, naučí se nové písničky – a dokonce dojde i na tanec !!!


odrážka 13. TLUČE BUBENÍČEK... aneb Šamani, kouzelníci, bubeníci
Přehršel bicích nástrojů - darbuka, tabla, bodhrán, šamanské bubny, středověký vojenský buben, djembé, conga, claves, guiro, senegalský kultovní buben serouba, všeliké maracasy... Děti si zabubnují a pěkně se „vyřádí“ – samozřejmě muzikantsky !!! Účinkuje M. B. Karpíšek !!! V upravené verzi možno i pro 2. stupeň !!!


odrážka 14. POVĚSTI A BÁJE PLZEŇSKÉHO KRAJE I.
Plzeňská Madona a Poklad na Věžce – dvě nejkrásnější pověsti Plzeňska v netradičním hudebním zpracování s veselými obrázky a poutavým vyprávěním. Děti si spolu s potulnými muzikanty zazpívají. Účinkují Jitka Kubištová a M. B. Karpíšek !!! V upravené verzi možno i pro 2. stupeň !!!


odrážka 15. POVĚSTI A BÁJE PLZEŇSKÉHO KRAJE II.
Pověst o Ostrém kameni a seznámení se všemi plzeňskými zvony – druhý díl úspěšného pořadu, kde dobro bojuje se zlem a sedlák Blahoš s pekelnými mocnostmi. Jak je dobrým zvykem, děti se naučí novou, pěkně chytlavou, písničku !!! Účinkují Jitka Kubištová a M. B. Karpíšek !!! V upravené verzi možno i pro 2. stupeň !!!


odrážka 16. POJĎTE S NÁMI DO CIRKUSU !!!
Znáte písničky o slonech, klaunech, koních či tygrech? V pořadu veselých písniček a vyprávění z cirkusového prostředí si společně zazpíváme, zatleskám s vnukem nefalšovaného cirkusáckého muzikanta M. B. Karpíškem a s Jitkou Kubištovou. Písničky vyšly též i na CD !!!


odrážka 17. VESELÉ PÍSNIČKY PRO PEJSKY A KOČIČKY
Kocour Matýsek, bassetice Bettynka, kočička Kate, kokršpaněl Dino... a další chlupatí kamarádi ožijí v písničkách M. B. Karpíška. Spolu s ním a s Jitkou Kubištovou si zazpíváme, zaštěkáme i zamňoukáme – a hlavně: naučíme se zbrusu nové písničky, které vyšly i na novém CD !!!


odrážka 18. VÁNOCE V ANGLII A AMERICE aneb WE WISH YOU...
Kančí hlava na stole, pravý anglický puding, práskací bonbóny i polibek pod snítkou jmelí... Dozvíte se, proč Santa leze komínem, kde vzal svůj kožíšek, jak je to vlastně se soby, uslyšíte koledy od Anglie přes USA až po Austrálii... A možná přijdou i klokani !!! V upravené verzi pro 2. stupeň !!!


odrážka 19. ČESKÉ NÁRODNÍ OBROZENÍ
Chcete se setkat s takovými osobnostmi jako např. V. M. Kramerius, Josef Jungmann, J. K. Tyl, Fr. Palacký, K. H. Borovský, M. D. Rettigová, B. Němcová, K. J. Erben, B. Smetana? Chcete navštívit Národní divadlo, slyšet vlastenecké písně i prazvláštní slůvka z doby obrozenecké, chcete si zacvičit s dr. Miroslavem Tyršem? Pak přijměte pozvání Jitky Kubištové a Milana B. Karpíška !!!


odrážka 20. VÝLET DO INDIE
Do exotických končin Indie se přeneseme s Jitkou Kubištovou a Milanem B. Karpíškem. Pravé indické hudební nástroje, písničky, které určitě neznáte, pohádka plná mystiky, ukryté pod jemným závojem tajemna, nechybí ani krásné břišní tanečnice !!! Pojďte se s námi naučit třeba jak naši indičtí kamarádi říkají „Ahoj“ a Děkuji“, pojďte poodhalit oponu do světa zcela odlišných kulturních tradic ! Pořad přispívá k multikulturní a multietnické výchově.


odrážka 21. POJĎTE S NÁMI DO ZOO !!!
Po úspěchu pořadu "Pojďte s námi do cirkusu" přicházejí Jitka Kubištová a M. B. Karpíšek s novým projektem, v němž Vás veselými písničkami pozvou do plzeňské ZOO za jejími obyvateli. Děti si samozřejmě zazpívají zbrusu nové hitovky a báječně se pobaví !!! Písničky vyšly též i na CD !!!


odrážka 22. RUDOLF II., GOLEM ALCHYMISTÉ...
Setkejte se s Jeho Císařskou Milostí Rudolfem II. v tajuplné Praze i u nás v Plzni! Samozřejmostí jsou dobové kostýmy, hudební nástroje i půvabné renesanční písně. A možná se přikolébá i Golem osobně! Účinkují Jitka Kubištová a M. B. Karpíšek.


odrážka 23. STÁLA BASA U PRIMASA
Víte, že pradědečkem kontrabasu byl vozembouch? A co je to hlubozník a hlubohudec? To vše a ještě mnohem více se dozvíte ve zbrusu novém pořadu Tomáše a Milana Karpíškových, kde se Vám představí nejen „mamut“ smyčcových nástrojů – kontrabas, ale i různé baskytary, dojde i na trochu rocku – poznáte mnoho tváří zajímavého hudebního nástroje, který opravdu tvrdí muziku.


odrážka 24. KAREL IV. A JEHO MOST
Šest a půl století uplynulo od doby, kdy císař Karel IV. poklepal na základní kámen národní památky, která v sobě skrývá nejen vajíčka, ale i mnohá tajemství. Pojďte je s námi objevovat, zazpívat si hity gotických „hitparád“ a také si zasoutěžit. Na cestu Vás zvou J. Kubištová a M. B. Karpíšek.


odrážka 25. HARMONIKA SVĚTEM VLÁDNE
Od foukací harmoniky, přes heligónku až k akordeonu, od jednoduchých lidových písniček až po ukázku z hájemství klasiky !!! Takový výlet do hudební říše Vám slibují Renata Pospíšilová a Milan B. Karpíšek. Děti samozřejmě nezůstanou pozadu, naučí se nové písničky a uvidí i úplně nejmenší harmoniku na světě !


odrážka 26. LONDÝN – VYSTUPOVAT !!! / Pro 3. - 7. tř. /
Pojeďte s námi na malý výlet do Londýna v pořadu plném zajímavostí a písniček o tomto velkolepém městě. Navštívíme London Bridge i Tower, uslyšíme Big Ben, sveze nás písničkový London Bus, naučíte se píseň o hořícím Londýně a další songy. Pořad je určený nejen všem milovníkům Anglie, ale hlavně těm, kteří se potýkají s prvními úskalími angličtiny. Vaším průvodcem po Londýně i učitelem písniček bude Milan B. Karpíšek.


odrážka 27. STARÉ POVĚSTI ČESKÉ I. / Pro 1. i 2. stupeň - 2 verze /
Česká klasika, ovšem podaná novým, neotřelým způsobem Jitkou Kubištovou a Milanem B. Karpíškem ! Zbrusu nové písničky, legrace, soutěž – to jsou hlavní klady tohoto představení, v němž se potkáte s Praotcem Čechem, Přemyslem, Libuší, půvabnou Šárkou i lítou Vlastou, a které si klade za cíl přiblížit naše nejstarší dějiny dětem, zvyklým na styl XXI. století.


odrážka 28. MUSIC FAMILY / Pro 1. i 2. stupeň - 2 verze /
Pestrý hudební pořad Milana B. Karpíška a jeho synů Tomáše / studenta plzeňské konzervatoře v oborech skladba a kontrabas / a Michala / ZUŠ B. Smetany Plzeň /. Na pódiu se objeví nejen housle, kytara, loutna, flétna, violoncello, kontrabas a různé bicí nástroje, ale také elektrofonická kytara, baskytara a elektrické housle. Zazní ukázky z pestré palety hudebních stylů – od klasiky až po jazz, ve finále pak zaduní pořádný rock !!! Pořad je velice inspirativní pro mladé adepty hudební Múzy.


odrážka 29. SVÁTKY V ANGLII A USA / Pro 1. i 2. stupeň - 2 verze /
Den díkůvzdání, St. Patrick´s Day, Den nezávislosti, Mother´s Day, Father´s Day, anglické Velikonoce, Guy Fox Night, Halloween... Svátky, které v našich končinách moc neznáme, ale naši kamarádi v anglicky mluvícím světě je slaví velice rádi. Blíže Vám o tom poví i zazpívá Milan B. Karpíšek.


odrážka 30. CESTOVATEL KOMPÁSEK
Pohádka o cestovateli, který se na své pouti po zajímavých místech Země dostal až k lidojedům, protkaná zbrusu novými písničkami. Veselá pohádka, v níž dostanou prostor i děti, přispívá k multikulturní výchově a sblížení s jinými etniky. Na odvážné spolucestovatele se těší Milan B. Karpíšek.


odrážka 31. DVA JANOVÉ - HUS A ŽIŽKA
Dvě osobnosti českých dějin a bouřlivé události jejich doby Vám přiblíží slovem i hudbou panna Jitka z Chomoutova a potulný muzikus Benedictus. Nejen slavný chorál „Ktož sú Boží bojovníci“, ale i další písně z doby husitské Vás přenesou o bezmála 6 století nazpět - ale nebojte se, upalovat se nebude !!! Zato se můžete těšit na soutěž !!! V upravené verzi možno i pro 2. stupeň !!!


Přijedeme rádi i do Vaší školy !!!